Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95) , ROZLICZENIA VAT

1 września 2013

Ulga na złe długi w trakcie postępowania upadłości likwidacyjnej

0 808

Podatnik nie może skorzystać z ulgi za złe długi na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, gdy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłości likwidacyjnej.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 lipca 2013 roku nr IPTPP1/443-340/13-4/MG.

Sytuacja Podatnika

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót remontowych, po wygraniu przetargu i podpisaniu umowy o roboty budowlane, zaczął wykonywać remont w lokalu. Zgodnie z umową, Zleceniodawca wypłacił Podatnikowi zaliczkę. W czasie trwania prac rozpoczęły się problemy Zleceniodawcy z płynnością finansową. Jednocześnie Podatnika zobowiązywała umowa do ukończenia prac remontowych. Odbiór odbył się terminowo, zgodnie z umową, zakończony sporządzeniem protokołu odbioru robót budowlanych i dokumentacji powykonawczej.

W związku z tym, Podatnik wystawił fakturę z dniem 10 sierpnia 2012 roku na kwotę wynikającą z umowy za wykonanie robót budowlanych, z terminem płatności czternastodniowym.

Zleceniodawca ogłosił likwidację 13 sierpnia 2012 roku a 20 września 2012 roku – upadłość. Upłynęło już 180 dni od momentu wystawienia przez Podatnika faktury dla Zleceniodawcy. W czasie wystawiania faktury Zleceniodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, niebędący w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Podatnik również jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. A wierzytelność została wykazana w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny. Wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Od wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. Dłużnik został zawiadomiony o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, dłużnik nie uregulował w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia należności w jakiejkolwiek formie. Między Podatnikiem a Zleceniodawcą nie istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy o podatku od towarów i usług. Wierzyciel i dłużnik na dzień poprzedzający dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Dłużnik na dzień poprzedzający dzień dokonania korekty jest w trakcie postępowania upadłości likwidacyjnej. Wierzytelności nie zostały zbyte lub uregulowane w jakiejkolwiek formie. Kwota należności wskazana na fakturze uwzględnia zaliczkę.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może skorzystać z art. 89a o podatku VAT, czyli tzw. „ulgi za złe długi” i skorygować należny podatek VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Na wstępie organ podatkowy wskazał, iż w świetle art. 23 ust. 1 ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2013 r. stosuje się przepisy art. 89a i art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu dotychczasowym, z zastrzeżeniem ust. 2. Przy czym art. 23 ust. 2 ww. ustawy zmieniającej stanowi, iż przepisy art. 89a i art. 89b ustawy zmienianej, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, stosuje się również do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2013 r., których nieściągalność została, zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy zmienianej, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 r.

Zatem powołane wyżej przepisy dopuszczają możliwość dokonania przez podatnika korekty podatku należnego, któr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.