Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95) , ROZLICZENIA VAT

30 maja 2018

Ustalenie daty od której należy liczyć termin do zastosowania ulgi na złe długi

0 991

Jeśli zgodnie z umową warunkiem dokonania zapłaty jest dostarczenie przez wykonawcę przed terminem płatności, dowodów potwierdzających dokonanie należnej i wymagalnej zapłaty podwykonawcy, to korekta winna być dokonana w rozliczeniu za okres w którym upływa 150 dzień terminu płatności ustalonego zgodnie z regulacjami wynikającymi z zawartymi w umowie.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2018 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.146.2018.1.MP

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zawarł umowę z firmą na budowę zakładu produkcyjnego. Wynagrodzenie za wykonanie prac zgodnie z umową wypłacane jest na podstawie faktur częściowych wystawionych przez wykonawcę w danym miesiącu kalendarzowym. Podstawą do wystawienia faktury częściowej jest protokół odbioru wykonanych robót budowlanych potwierdzony przez kierownika budowy inspektora nadzoru inwestorskiego a wartość odebranych robót jest wyliczana w oparciu o harmonogram rzeczowo-finansowy. W przypadku gdy wykonawca będzie korzystał z usług podwykonawców jest zobowiązany do dostarczenia kopii umowy z danym podwykonawcą.

Zgodnie z umową warunkiem dokonania zapłaty jest dostarczenie przez wykonawcę przed terminem płatności, dowodów potwierdzających dokonanie należnej i wymagalnej zapłaty podwykonawcy, przy pomocy którego realizował on prace budowlane.

Brak dowodów potwierdzających dokonanie należnej i wymagalnej zapłaty podwykonawcy przez generalnego wykonawcę powoduje zatrzymanie przez Wnioskodawcę części kwoty stanowiącej wynagrodzenie dla generalnego wykonawcy w części należnej podwykonawcy do dnia dostarczenia wymaganych potwierdzeń zrealizowanych płatności na rzecz podwykonawcy.

Czy Spółka jako dłużnik jest zobowiązana do korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego od kwot zatrzymanych w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności?

Stanowisko Dyrektora

Zasady rozliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone przez ustawodawcę w przepisach art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Jak stanowi art. 647 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za za...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.